Bədii Gimnastika üzrə Yana Batırşinanın mükafatları uğrunda 7-ci Açıq Turnir - LƏĞV EDİLDİ
Aprel ayında Milli Gimnastika Arenasında bədii gimnastika ulduzlarının çıxışlarından öncə bu məkanda məhz gənc, yeniyetmə və daha kiçik yaşlı gimnastlar öz qüvvələrini sınayacaqlar.
Belə ki, 17-19 aprel tarixlərində bədii gimnastika üzrə Yana Batırşinanın mükafatları uğrunda açıq turnir təşkil ediləcək. Belə bir turnirin ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı ideya 2019-cu ildə Bakının ev sahibliyi etdiyi Dünya Çempionatının səfiri çoxqat dünya çempionu, Olimpiya Oyunları mükafatçısı məşhur keçmiş rusiyalı gimnast Yana Batırşina ilə uğurlu əməkdaşlıqdan sonra yaranmışdı.
Sayca 7-ci olan bu turnirə Azərbaycan ilk dəfədir ki, ev sahibliyi edir. Məhz bu il təşkil ediləcək yarış Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən beynəlxalq turnir kimi tanınıb.
Turnirdə gənclər (2005-2007) və daha kiçik yaş qruplarına daxil gimnastlar (2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014) fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çıxış edəcəklər.
Qaydalara əsasən gənc gimnastlar çoxnövçülükdə və ayrı-ayrı alətlər üzrə finallarda yarışacaq və komanda hesabında qaliblər müəyyənləşəcək. Yaş qruplarında çıxış edəcək gimnastlar və qruplar isə öz aralarında təsnifatın nəticələrinə əsasən çoxnövçülükdə və ayrı-ayrı alətlər üzrə qalibləri müəyyənləşdirəcəklər.
İlkin qeydiyyat siyahısına əsasən 11 ölkə yarışda iştirakını təsdiq edib. İştirakçı ölkələrdən olan Rusiyanın artıq 4 klubu qeydiyyatdan keçib.
Gənc, yeniyetmə və daha kiçik yaşlı gimnastların birincilik uğrunda mübarizəsini qaçırmamaq üçün biletlərinizi artıq Arenanın kassasından, həmçinin onlayn (https://ticketing.mga.az/) əldə edə bilərsiniz​. Biletlərin qiyməti turnirin ilk 2 günü üçün 6 və 8, son günü üçün isə 8 və 10 manat təşkil edir.
Bundan əlavə, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təqdim etdiyi Mövsümi Bileti də gimnastika yarışlarının sadiq tamaşaçıları Arenanın kassasında əldə edə bilərlər.
Yarışlar haqqında mütəmadi olaraq yenilənən məlumatlar saytımızda (https://agf.az/az/competitions/)  əks olunacaq.

In April, junior, pre-junior and young gymnasts included into the age categories will test their strength before the performances of Rhythmic Gymnastics stars at Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena).
Thus, there will be held the Open Tournament in Rhythmic Gymnastics for the Prize of Yana Batyrshina on April 17-19. The idea of hosting such a tournament in our country came after the World Championships held in Baku in 2019 and the successful cooperation with the Worlds` Ambassador, repeated World Champion, prizewinner of the Olympic Games, former Russian gymnast, Yana Batyrshina.
For the first time, Azerbaijan hosts this tournament, which is the 7th edition. The competition to be held this year is official competition of the International Gymnastics Federation (FIG).
In the event, juniors (2005-2007) and the gymnasts included into the younger age groups (2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014), will perform in Individual and Group programs.
According to the rules, junior gymnasts will compete in the All-Around and Apparatus Finals, as well as Team competition winners will be defined. The gymnasts and groups to perform in age categories, will define the winners among themselves in the All-Around and separate Apparatus according to the Qualification results.
As per to the provisional registration list, 11 countries confirmed their participation in the competition. Russia has registered 4 clubs for this tournament.
In order to not to miss the competition of junior, pre-junior and gymnasts included into the younger age categories, you can purchase the tickets at MGA Ticket Office, as well as online (https://ticketing.mga.az/). The price of tickets for the first 2 days of the competition constitute 6 and 8 manat, while the tickets for the last day range from 8 to 10 manat.
Moreover, loyal spectators of the gymnastics competitions can get seasonal tickets presented by Azerbaijan Gymnastics Federation at MGA Ticket Office.