Qadın İdman Gimnastikası üzrə 33-cü Avropa Çempionatı - Başqa ölkədə keçiriləcək
Dekabr ayında Milli Gimnastika Arenası daha bir qitə birinciliyinə ev sahibliyi edəcək. Kişilərin idman gimnastlarının yarışlarından dərhal sonra bu dəfə arena öz qapılarını qadın idman gimnastları üçün açacaq.
Qadın idman gimnastikası üzrə 33-cü Avropa çempionatının 17-20 dekabr tarixlərində keçirilməsi planlaşdırılır.
Bu çempionatda 38 ölkədən 304 gimnastın iştirakı gözlənilir. Onların 157-si böyüklər, 147-si isə gənclər yaş qrupunda qitə birincisi olmaq üçün mübarizəyə qoşulacaq. Qitə birinciliyində iştirak üçün isə 699 nəfərin ölkəyə səfəri gözlənilir.
Qadınların qitə birinciliyinin daha öncə 30 aprel-3 may tarixində Parisdə (Fransa) keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdu. Lakin, bütün dünyada yayılmış COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq bu yarış da təxirə salındı. Fransa Gimnastika Federasiyası isə çempionatı daha sonrakı tarixlərdə təşkil edə bilməyəcəyini bildirdi.
Bundan sonra Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının istəyi əsasında Avropa Gimnastikası yarışın Bakıda keçirilməsinə qərar verdi.
Çempionatların yeni tarixləri ilə bağlı Avropa Gimnastikasının Prezidenti Fərid Qayıbov qeyd edib ki, bu qərarlar milli federasiyalardan verilən məlumatlar və Avropadakı hazırkı vəziyyətlə əlaqədar qəbul edilib. “Hazırda biz yarışların bu ilin payız aylarında təşkil edilə biləcəyini düşünürük. Lakin, Avropa Gimnastikası qarşıdakı aylarda da vəziyyətin təhlilini davam etdirəcək. Əgər vəziyyət sonrakı mərhələdə artıq kifayət qədər təhlükəsiz hesab olunmazsa, biz müvafiq addımı atacağıq. Gimnastlar, məşqçilər, tamaşaçıların sağlamlığı bizim əsas qayğımız olaraq qalır.”
Yarışın formatı planlaşdırıldığı kimi qalacaq və Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakteri daşıyacaqdır. Belə ki, çempionat Tokio-2020-yə hələ vəsiqə qazanmamış bəzi gimnastlar üçün lisenziya əldə etmək şansı verəcək.

В декабре Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) примет еще одно континентальное первенство. На этот раз арена сразу после мужских спортивных соревнований откроет свои двери женским спортивным гимнасткам.
Проведение 33-го Чемпионата Европы по женской спортивной гимнастике планируется на 17-20 декабря.
На этом Чемпионате Европы планируется участие 304 гимнасток из 38 стран. Из них 157 взрослых, 147 юниорок поведут борьбу за медали первенства континента. На данный момент общее количество всех членов делегаций составляет 699 человек.
Континентальное первенство по женской спортивной гимнастике изначально планировалось провести в Париже (Франция) 30 апреля - 3 мая. Однако в связи с распространившейся во всем мире пандемией COVID-19 это соревнование также было отложено. А Федерация гимнастики Франции заявила, что не сможет организовать Чемпионат в более поздние сроки.
После этого, по желанию Федерации гимнастики Азербайджана, Европейская гимнастика решила провести соревнования в Баку.
Президент Европейской гимнастики – Фарид Гаибов отметил, что новые даты проведения Чемпионатов были приняты в связи с информацией, предоставленной национальными федерациями и текущей ситуацией в Европе. “На данный момент мы считаем, что соревнования могут быть проведены осенью этого года. Однако Европейская гимнастика продолжит анализировать ситуацию в ближайшие месяцы. Если на более позднем этапе ситуация не будет считаться достаточно безопасной, мы предпримем соответствующие меры. Здоровье гимнастов, тренеров и зрителей является превыше всего.”
Формат соревнования останется прежним и будет нести квалификационный характер на Олимпийские игры. Итак, Чемпионат предоставит шанс некоторым гимнасткам, еще не получившим лицензию на Токио-2020, завоевать лицензию на эти соревнования.