Qadın İdman Gimnastikası üzrə 33-cü Avropa Çempionatı - Başqa ölkədə keçiriləcək
Dekabr ayında Milli Gimnastika Arenası daha bir qitə birinciliyinə ev sahibliyi edəcək. Kişilərin idman gimnastlarının yarışlarından dərhal sonra bu dəfə arena öz qapılarını qadın idman gimnastları üçün açacaq.
Qadın idman gimnastikası üzrə 33-cü Avropa çempionatının 17-20 dekabr tarixlərində keçirilməsi planlaşdırılır.
Bu çempionatda 38 ölkədən 304 gimnastın iştirakı gözlənilir. Onların 157-si böyüklər, 147-si isə gənclər yaş qrupunda qitə birincisi olmaq üçün mübarizəyə qoşulacaq. Qitə birinciliyində iştirak üçün isə 699 nəfərin ölkəyə səfəri gözlənilir.
Qadınların qitə birinciliyinin daha öncə 30 aprel-3 may tarixində Parisdə (Fransa) keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdu. Lakin, bütün dünyada yayılmış COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq bu yarış da təxirə salındı. Fransa Gimnastika Federasiyası isə çempionatı daha sonrakı tarixlərdə təşkil edə bilməyəcəyini bildirdi.
Bundan sonra Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının istəyi əsasında Avropa Gimnastikası yarışın Bakıda keçirilməsinə qərar verdi.
Çempionatların yeni tarixləri ilə bağlı Avropa Gimnastikasının Prezidenti Fərid Qayıbov qeyd edib ki, bu qərarlar milli federasiyalardan verilən məlumatlar və Avropadakı hazırkı vəziyyətlə əlaqədar qəbul edilib. “Hazırda biz yarışların bu ilin payız aylarında təşkil edilə biləcəyini düşünürük. Lakin, Avropa Gimnastikası qarşıdakı aylarda da vəziyyətin təhlilini davam etdirəcək. Əgər vəziyyət sonrakı mərhələdə artıq kifayət qədər təhlükəsiz hesab olunmazsa, biz müvafiq addımı atacağıq. Gimnastlar, məşqçilər, tamaşaçıların sağlamlığı bizim əsas qayğımız olaraq qalır.”
Yarışın formatı planlaşdırıldığı kimi qalacaq və Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakteri daşıyacaqdır. Belə ki, çempionat Tokio-2020-yə hələ vəsiqə qazanmamış bəzi gimnastlar üçün lisenziya əldə etmək şansı verəcək.

In December, Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena) will host one more Continental Championships. Immediately after the Men's Artistic Gymnastics competitions, this time, the arena will open its doors to female gymnasts.
The 33rd Women's Artistic Gymnastics European Championships is scheduled for December 17-20.
304 gymnasts from 38 countries are expected to participate in this championships. 157 seniors and 147 juniors from them will join the competition in order to become Continental Champion. 699 people are expected to visit the country to take part in the event.
The Women's Continental Championships was previously planned for April 30 - May 3 in Paris (France). However, the event was postponed due to the COVID-19 global pandemic. The French Gymnastics Federation said they had not been able to hold the Championships at a later date.
After that, at the request of Azerbaijan Gymnastics Federation, European Gymnastics decided to hold the competition in Baku.
President of the European Gymnastics Farid Gayibov, speaking about the new dates of the Championships, stated that these decisions had been taken based on the information received from National Federations and consideration of the current situation in Europe. “At the moment, we think that it is possible to organize these events in fall. However, European Gymnastics will continue to evaluate the situation during the next months. Should the situation not be considered safe enough anymore at a later date, we will react accordingly. The health of the gymnasts, coaches, spectators remains our main concern.”
The competition format will remain the same as originally planned and it will be qualifying for the Olympic Games. Thus, the event will give to some eligible gymnasts, who have not yet qualified for the Tokyo 2020 Olympic Games, a last chance to qualify.