![](/ups/files/news/2015/02/27/thumb20150227040802223.jpg?173686857174101)
Azərbaycan gimnastları Moskvada keçirilən Qran-prinin birinci mərhələsində və yuniorlar arasında beynəlxalq yarışlarda səkkiz bürünc medal qazanıblar.
Fərdi proqram üzrə ilk nömrə Aliyə Qarayeva Qran-prinin bütün dörd finalında çıxış edib və onlardan ikisində yüksək bal qazanaraq (halqa 27.55 və lent 27.775) üçüncü olub. İlk yerləri rusiyalı Yevgeniya Kanayeva və Darya Kondakova bölüşüblər.
Bununla yanaşı ölkənin böyüklərdən ibarət qrup komandası "Qazprom"un Kuboku çərçivəsində halqa ilə təmrin zamanı üçüncü yeri tutub. Bir gün əvvəl Ceyla Quliyeva, Stefani Trayanova, Anastasiya Prasolova, Nigar Əbdüsəlimova, Cəmilə Hüseynova və Nigar Mirzəyeva müxtəlif növlər üzrə yarışlarda üçüncü olublar. Hakimdən 51.65 bal alan kollektiv Belarus və Rusiya idmançılarına məğlub olub.
"Lakin yekunda bizim səkkiz bürünc mükafatımız var", - Azərbaycan Gimnasitika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov Moskvadan bildirib. "Yazda Almaniyada keçiriləcək Avropa birinciliyinə hazırlaşan yunior qrup komandası bizi çox sevindirdi. Mədinə Həsənova, Mənsurə Mehdiyeva, Aliyə Paşayeva və İradə Əhədzadə lent və halqa ilə yarışlarda üçüncü yeri tutdular. 14 yaşlı Lalə Yusifova da tərifəlayiqdir. O, "Alina-2012" turniri çərçivəsində dörd finala buraxılış əldə edib, topla yarışlarda "bürünc" medal qazanıb, çoxnövçülükdə isə beşinci olub. Daha bir fakt: əlverişsiz hava şəraitinə baxmayaraq, "Drujba" idman zalı tamaşaçılar ilə dolu idi. Bizim gimnastlar isə Moskvadakı Azərbaycan Gənclərinin üzvlərimizin daim dəstəyini hiss edirdilər".
Digər Azərbaycan yuniorları aşağıdakı yerləri tutublar: 40 iştirakçı arasında Jalə Qaratova 8-ci, Ayşə Mustafayeva 12-ci, Yekaterina Prokopenko 23-cü yeri tutublar.
Nəhayət, sonuncu bürünc medalı həm də müsabiqədən kənar iştirak edən 12 gimnastdan biri kimi çıxış edən Anna Qurbanova qazanıb. Dina Qorina dördüncü, Samirə Mustafayeva beşinci olub.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasilevanın sözlərinə görə, sonuncu qış uik-endi zamanı "gimnastlar bir qədər dincələcəklər". Yazın əvvəlində, martın 5-7-də isə onlar Budapeşt və Lyublyanada Dünya Kuboku və beynəlxalq turnirdə görüşəcəklər", - deyə, o bildirib.

8 бронзовых медалей завоевали азербайджанские гимнастки на первом этапе Гран-при и международных соревнованиях юниорок, прошедших в Москве.
Первый номер в индивидуальной программе Алия Гараева выступила во всех 4 финалах Гран-при, в двух из которых получив высокие баллы (обруч, 27.55 и лента, 27.775) стала третьей. Первыми местами здесь отметились россиянки Евгения Канаева и Дарья Кондакова.
Помимо этого взрослая групповая команда страны в рамках Кубка «Газпрома» в упражнении с обручами заняла 3-е место. Днем ранее Джейла Гулиева, Стефани Траянова, Анастасия Прасолова, Нигяр Абдусалимова, Джамиля Гусейнова и Нигяр Мирзоева стали третьими и в многоборье. Наш коллектив, получив от судей в сумме 51.65 балла, уступил гимнасткам Беларуси и России.
- Однако в нашей итоговой копилке 8 бронзовых наград, - сообщил теплую новость из холодной Москвы, где в финальный день было - 14 С, генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фарид Гаибов. - Очень порадовала юниорская групповая команда, которая готовится к весеннему европервенству в Германии. Медина Гасанова, Мансура Мехтиева, Алия Пашаева и Ирада Ахадзаде с лентами и обручами заняли третьи места. Достойна лестных слов и 14-летняя Лала Юсифова: она в рамках турнира «Алина-2012» получила пропуск в 4 финала, с мячом взяла «бронзу», а в многоборье стала 5-й. И еще один факт: несмотря на ненастную погоду, уютный зал «Дружба» был полон зрителями, а наши гимнастки имели постоянную поддержку представителей азербайджанской молодежи в Москве, подчеркнул генсек.
Другие наши юниорки расположились на следующих позициях: Жаля Гаратова заняла 8-е место, Айша Мустафаева – 12-е, а Екатерина Прокопенко – 23-е среди 40 участниц.
И, наконец, последнюю бронзовую медаль завоевала Анна Гурбанова, выступавшая, как и еще 12 гимнасток, вне конкурса. Здесь же Дина Горина стала 4-й, а Самира Мустафаева – 5-й.
По словам главного тренера сборной Азербайджана Марианы Василевой, в последний уик-энд прощающейся с нами зимы «гимнастки немного отдохнут». «А уже начало весны они встретят в Будапеште и Любляне, где 5-7 марта пройдут этап Кубка мира и международный турнир», сказала она.