Biz – 15 yaşındayıq!
Bu gün - 7 oktyabr Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) üçün əlamətdar bir gündür. Məhz 15 il əvvəl təsis konfransında hazırda ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın AGF-yə prezident seçilməsi ilə rəsmi olaraq federasiyanın yenidən qurulması təsdiqləndi. Həmin gündən etibarən Azərbaycanda gimnastikanın inkişafı başlandı. Bunu başqa sözlə, müstəqil Azərbaycanda gimnastikanın dirçəlişi də adlandırmaq olar.
Son 3 ildə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən fəaliyyəti ilə fərqlənən və mükafata layiq görülən federasiyalar siyahısına daxil olan AGF,  yenidən qurulma dövrünün ilk illərində gimnastikanın 3 növünün inkişafı ilə məşğul idi. 2013-cü ilin sonlarından etibarən isə AGF-nin fəaliyyəti FIG tərəfindən tanınan 7 gimnastika növünü əhatə edir.
Bu 15 il ərzində ölkədə gimnastikanın inkişafı əsas etibarilə dinamikliyi, əhalinin gimnastika növlərinə kütləvi cəlb olunması istiqamətində görülən işlər, dünya gimnastika ictimaiyyətində möhkəm mövqenin əldə edilməsi, eləcə də bütün başlanğıclarda qətiyyət və inamla xarakterizə olunur.
Azərbaycan gimnastlarının Avropa və Dünya Çempionatlarında mükafatlar əldə etməsi, idmançıların Olimpiya Oyunlarında iştirakı, Bakıda UEG (Avropa Gimnastika İttifaqı) və FIG-nin irimiqyaslı yarışlarının təşkili, bu strukturların rəhbər orqanlarına AGF nümayəndələrinin seçilməsi, 2002-ci ildə gimnastikanın dirçəlişindən bu günə qədər olan effektiv strategiyanın həyata keçirilməsinin nəticəsidir.
Gimnastikanın bütün 6 yarış növündə ixtisaslaşan və 2014-cü ildə istifadəyə verildiyi gündən Bakıda keçirilən irimiqyaslı beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi edən Milli Gimnastika Arenası (MGA) öz unikallığı ilə ölkəmizə yalnız təlim-məşq toplanışına məmnuniyyətlə gələn gimnastları deyil, həmçinin müxtəlif ölkələrdən olan bütün idman həvəskarlarının diqqətini cəlb edir.
AGF-nin kollektivi adından başda onun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva olmaqla bütün gimnastika ictimaiyyətini federasiyanın Yubileyi münasibətilə təbrik edir, 15 illik uğurlu fəaliyyətə səbəb olan yüksək idarəçilik bacarığı, göstərdiyi diqqət və dəstəyə görə Mehriban xanıma dərin minnətdarlığımızı bildiririk.

Сегодня - 7 октября является знаменательным днем для Федерации гимнастики Азербайджана (AGF). Ровно 15 лет назад на учредительной конференции официально подтвердилось реструктурирование федерации с избранием Первого вице-президента страны Мехрибан ханум Алиевой президентом AGF. Именно с этого дня началось развитие гимнастики в Азербайджане, что, иными словами, можно назвать возрождением гимнастики в независимом Азербайджане.
AGF, включенная в список отличившихся своей деятельностью федераций и награжденных, со стороны Международной федерации гимнастики (FIG) за последние три года подряд, в первые годы после реструктурирования, занималась развитием 3-х видов гимнастики. А с конца 2013г. в деятельность AGF входят все 7 видов гимнастики, признанных Международной федерацией.
Главными особенностями развития гимнастики в стране в течении 15-и лет, являются динамичность, стремление к массовому привлечению населения к видам гимнастики и завоеванию твердой позиции в мировой гимнастической общественности, а также решительность и уверенность во всех начинаниях.
Призовые места, занимаемые гимнастами Азербайджана на Чемпионатах Европы и мира, участие спортсменов на Олимпийских Играх, проведение в Баку крупных соревнований UEG (Европейский Союз Гимнастики) и FIG, избрание представителей AGF в руководящие органы данных структур, организация в Баку совещаний руководящих органов FIG, являются результатом эффективной стратегии, привержено выполненной с первых дней после возрождения гимнастики в 2002г.
Milli Gimnastika Arenası (MGA, Национальная Арена Гимнастики), специализирующаяся на всех 6 соревновательных видах гимнастики и принявшая все крупные международные соревнования по гимнастике, проведенные в Баку со дня его открытия в 2014г., привлекает внимание не только гимнастов, охотно приезжающих на учебно-тренировочные сборы, но и всех любителей спорта с разных стран мира своей уникальностью.
От имени всего коллектива AGF, поздравляем всю гимнастическую общественность, во главе с ее президентом Мехрибан ханум Алиевой, с Юбилеем федерации. Выражаем Мехрибан ханум искреннюю благодарность за поддержку и внимание, невероятные организаторские способности руководителя, что привело к 15-летней успешной деятельности.