Dünən, Milli Gimnastika Arenasında bədii gimnastika üzrə 25-ci Azərbaycan Birinciliyi və 5-ci Bölgələrarası Kubok öz işinə yekun vurdu. 4 gün davam edən turnirdə 300-ə yaxın gimnast xalça üzərində öz bacarıqlarını nümayiş etdirdilər. Bəzən həyəcanlı, bəzən də özünə inamlı çıxışları ilə hakimlərin rəğbətini qazanan iştirakçılar, öz proqramlarının öhdəsindən layiqincə gəlməyə çalışdılar. Ölkə birincisi adı uğrunda gedən mübarizənin sonunda qaliblər müəyyənləşərək, fəxri kürsüdə öz yerlərini aldılar.
Yarışın son günü isə xalçada əsl gimnastika bayramı yaşandı. Hər kəsin səbirsizliklə gözlədiyi “Qızıl Yaş” adlı şou bütün möhtəşəmliyi ilə tamaşaçıların yaddaşında iz buraxa bildi. Artıq bir neçə gün idi ki, milli komandanın və bir sıra gimnastika klublarının məşqçiləri məsuliyyətli çıxışa hazırlaşmışdılar. Gimnast karyeralarını illər öncə bitirmələrinə baxmayaraq, onlar bu dəfə izləyicilərin və yetirmələrinin qarşısında öz kompozisiyalarını ardıcıl olaraq təqdim etdilər.
Günün ən həyəcanla gözlənilən məqamı isə milli komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasilevanın çıxışı oldu. Xalça üzərində öz kompozisiyasını ecazkar şəkildə icra edən Baş məşqçi öz enerjisi və çevikliyi ilə sanki illərə meydan oxudu. Tamaşaçılar isə bütün çıxışları öz alqışları ilə dəstəkləyərək, zalda böyük ruh yüksəkliyi yaratdılar.
Bir-birindən maraqlı kompozisiyalar icra edən və meydançada qüsursuz olmağa çalışan şounun iştirakçıları sözün əsl mənasında peşəkarlıqlarını və gimnastikaya olan sonsuz sevgilərini bir daha sübut etdilər. Yeni nəsil gimnastlara stimul vermək məqsədilə hazırlanan kompozisiyalara bu idman növünün bütün incəliklərini sığdırmağa çalışan məşqçilər bu məsuliyyətli vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəldilər.
Bir daha yarışlarda qalib gəlmiş bütün gimnastları tərbik edir, “Qızıl şou”nun iştirakçılarına isə hər zaman belə sağlam və gümrah qalmağı arzu edirik!

Yesterday, the 25th Azerbaijan Championship and the 5th Interregional Cup in Rhythmic Gymnastics among age categories completed its work at Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena). About 300 gymnasts demonstrated their skills on the floor within the 4-day tournament. The participants, winning the sympathy of the judges either with their thrill or confident performances, did their best to demonstarte their routines to its full extent. At the end of the contest for the title of the country`s champion, the winners mounted the podium.
At the last day of the events, the real gymnastics festival was experienced on the floor. “The Golden Age” show, thrillingly awaited by everyone, remained in the spectators` memory with its magnificence. Few days prior to the important performances, the coaches of the National Teams and gymnastics clubs were preparing for the show. Although they had finished their sporting careers years ago, the coaches executed their compositions in front of the spectators and their gymnasts.
The most exciting part of the day was the performance of the National Team`s Head Coach – Mariana Vasileva. Having gorgeously executed her composition, the Head Coach sent some kind of a challenge to the years with her energy and velocity. The spectators, supporting them with their applauses, created a great atmosphere in the venue.
The participants of the show, each demonstrating interesting performances and trying to be faultess, really proved their professionalism and endless passion to Gymnastics. The coaches, trying to include all the refinements of gymnastics into their compositions prepared with the purpose of stimulating of the growing generation’s gymnasts, properly fulfilled their important duty.
We, once again, congratulate all the winners at the competitions and wish the participants of “the Golden age” to remain healthy and energetic forever.