Azərbaycanlı gimnastların Adriatik dənizi sahillərində "ovu" iki bürünc medal olub. Daha dəqiq desək, məşhur opera bəstəkarı Coakino Rossinin vətəni olan İtaliyanın Pezaro kurort şəhərindəki "Adriatic Arena"da Dünya Kubokunun növbəti mərhələsi və yeniyetmələrin beynəlxalq turniri keçirilib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, milli komandanın lideri Aliyə Qarayeva bu dəfə üçüncü yerlə kifayətlənib. Çoxnövçülük üzrə təsnifat yarışında o, altıncı yeri tutaraq dörd finaldan üçünə çıxıb. Gürzlərlə bir dəqiqə yarımlıq jonqlyorluq onda lentlə (4-cü yer) və topla oyundan (8-ci yer) daha yaxşı alınıb. Buna görə Qarayeva fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə çıxaraq Rusiyadan olan məşhur rəqiblər Yevgeniya Kanayeva və Darya Kondakovadan geri qalıb. Bu zaman o, ikinci yerdən cəmi yarım bal geri qalıb.
Ölkə yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasilevanın məlumatına görə, ikinci “bürünc”ü Nilufər Niftalıyeva qazanıb. Yeniyetmələrin turnirində iştirak edən 14 yaşlı bakılı gimnast gürzlərlə oyunun finalında Rusiyadan və İtaliyadan olan mükafatçılara cəmi yarım bal uduzaraq üçüncü yeri tutub. Halqa ilə finalda isə Niftalıyeva yeddinci yeri, Gülsüm Şəfizadə ilə birgə çıxışda isə onlar komanda yarışında altıncı yeri tutublar.
Dünya Kubokunun digər iştirakçılarına gəldikdə, Lalə Yusifova 45 iştirakçı arasında 21-ci, qrup komandası isə 14-cü yeri tutub.
Yaxın həftəsonunda bu və digər gimnastlar Macarıstan paytaxtındakı beynəlxalq turnirdə iştirak edəcəklər.
Yeri gəlmişkən, Ufada Azərbaycandan olan təmsilçilərin də iştirak etdikləri daha gənc zəriflərin yarışı başa çatıb. Belə ki, Bakı Gimnastika Məktəbinin yetirməsi İlahə Məmmədova (2001-ci il təvəllüdü) və 9 yaşlı Darya Farşbaxşəhriyari öz yaş kateqoriyalarında turnirdə qalib gəliblər, Vəfa Həsənzadə isə (2002-ci il təvəllüdlü) təşkilatçılar tərəfindən "Miss zəriflik" adlandırılıb.

Two bronze medals – this is a catch of Azerbaijani gymnasts on the shore of the Adriatic Sea. If to be more precise, in Italian Pesaro resort town – the homeland of a famous opera composer Joakkino Rossini – where another World Cup series and international tournament among juniors has taken place under the dome of the Adriatic Arena.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the national team’s leader Aliya Garayeva contented herself with the third place this time. Having taken the 6th place in the all-around qualification, she reached the 3 finals of 4. She was more successful in one and a half minute juggling with clubs than taming ribbon (4th place) and kicking a ball (8th place), and as a result, Garayeva mounted the 3rd level of the podium losing to her long-time rivals from Russia – Yevgeniya Kanayeva and Darya Kondakova. It should also be mentioned that she lost less than 0.5 to the latter.
“And the second “bronze” was put into our medal box by Nilufar Niftaliyeva,” the head coach of the country’s national team Mariana Vasileva informed. “Performing in the junior’s tournament, a 14-year-old gymnast of Baku won the 3rd place in the final with clubs also losing less than 0.5 points to the first and second prize-winners from Russia and Italy. Niftaliyeva became the 7th in another final with a hoop. She, jointly with a gymnast of her age Gulsum Shafizada, took the 6th place in a team competition.”
As to other participants of the World Cup, Lala Yusifova became the 21st among 45 competitors and the group team took the 14th place.
Next week-end, other both senior and junior gymnasts will perform in the international tournament in Budapest, the capital of Hungary.
In the meanwhile, competitions of very young gymnasts have come to an end in Ufa where the representatives of Azerbaijan participated in as well. Thus, gymnasts of Baku Gymnastics School Ilaha Mammadova (born in 2001) and a 9-year-old Darya Farshbakhshahriyari won a victory in their age groups. And Vafa Hasanzada (born in 2002) was announced “Miss Plasticity” by the Bashkir organizers.