AGF “TeamGym” kursları təşkil etdi
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ölkəmizdə yeni gimnastika növü olan “TeamGym” üzrə kurslar təşkil edib.
24-26 oktyabr tarixlərində Bakıda yerli gimnast və məşqçilər üçün keçirilmiş kursların məqsədi “TeamGym” komanda gimnastika növünün Azərbaycanda inkişaf etdirilməsidir.
Kurslar İslandiyadan dəvət olunmuş mütəxəssislər  İris Svavarsdottir, İris Mist Maqnusdottir və Helqa Svana Olafsdottir tərəfindən keçirilib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının nümayəndəsi İnara İsrafilbəyova  bildirib ki, kurslarda 40 nəfər iştirakçı  – gimnastlar, məşqçilər və xoreoqraflar iştirak edib.
“TeamGym” Azərbaycanda yeni növdür və biz bu gimnastika növünü il yarımdır ki, inkişaf etdiririk. Azərbaycan komandası ilk dəfə olaraq  ötən il Portuqaliyada keçirilmiş 12-ci Avropa çempionatında iştirak edib. Kurslarda bu növün qaydaları izah olunur və “TeamGym”lə bilavasitə məşğul olan idmançılar təlim keçir,” deyə, İsrafilbəyova bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycanın “TeamGym” komandası 2020-ci ildə Danimarkada keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak etməyi planlaşdırır.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının digər nümayəndəsi Akif Kərimlinin sözlərinə görə, kurslarda “TeamGym”lə bağlı bütün məsələlər müzakirə olunur.
“Kurs məşqçilik və hakimlik fəaliyyətlərinə həsr olunub. “TeamGym” gimnastikanın bütün növlərindən elementlərin birləşdiyi mürəkkəb və baxımlı idman növüdür. Təkcə sərbəst hərəkətlərdə bədii gimnastika, aerobika və idman gimnastikasından elementlər mövcuddur ki, bu da “TeamGym”i idmançılar üçün mürəkkəb və tamaşaçılar üçün daha maraqlı edir,” deyə, o bildirib.

Федерация гимнастики Азербайджана организовала курсы по новому виду гимнастики “TeamGym”.
Целью курсов, проведенных в Баку 24-26 октября для гимнастов и тренеров, является развитие “TeamGym” в Азербайджане.
Курсы провели специалисты, приглашенные из Исландии Ирис Сваварасдоуттир, Ирис Мист Магнусдоуттир и Хельга Свана Оулафсдоуттир.
Представитель Федерации гимнастики Азербайджана Инара Исрафилбекова сообщила, что на курсах приняли участие 40 человек – гимнасты, тренеры и хореографы.
TeamGym - это новый вид в Азербайджане, и мы развиваем его уже полтора года. В прошлом году впервые азербайджанская команда по TeamGym приняла участие на 12-м Чемпионате Европы, который прошел в Португалии. На курсах разъясняют правила дисциплины, проходит обучение спортсменов, которые непосредственно занимаются этим видом гимнастики", - сказала Исрафилбекова.
А также она отметила, что команда Азербайджана примет участие на Чемпионате Европы по TeamGym, который пройдет в 2020 году в Дании.
Другой представитель Федерации гимнастики Азербайджана Акиф Кяримли отметил, что на курсах затрагиваются все вопросы, касающиеся TeamGym.
“Курс посвящен правилам тренерской деятельности и судейству. TeamGym - это сложный и зрелищный вид спортивных соревнований, в котором соединены элементы, практически, всех видов гимнастики. Только в программе вольных упражнений есть элементы художественной гимнастики, аэробики, спортивной гимнастики, что делает TeamGym сложным для спортсменов и очень интересным для зрителей”, сказал он.