AGF növbəti dəfə aerobika gimnastikası üzrə məşqçilik kursları təşkil etdi
Milli Gimnastika Arenasında aerobika gimnastikası üzrə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Akademiyasının 2-ci dərəcəyə aid məşqçilik kursları start götürüb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) tərəfindən ölkəmizdə bu növ üzrə ikinci dəfədir ki, təşkil edilən məşqçilik kurslarının 5 noyabr tarixində baş tutan açılış mərasimində ekspertlər, iştirakçılar və federasiya nümayəndələri iştirak edib.
Kursların rəhbəri FIG Akademiyasının eksperti, beynəlxalq dərəcəli hakim və Avropa Gimnastika İttifaqının aerobika gimnastikası üzrə texniki komitəsinin üzvü Olqa Kiseloviçova kursun açılışı zamanı iştirakçılara ümumi məlumat verib.
AGF-nin Baş katibi Nurlana Məmmədzadə isə ekspert və iştirakçıları salamlayaraq, bu kursların əhəmiyyətindən danışıb.
Aerobika gimnastikasının Azərbaycanda 2013-cü ildən etibarən inkişaf etdirildiyini qeyd edən N. Məmmədzadə bildirib ki, ölkəmiz artıq bu növ üzrə beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edir. “Baxmayaraq ki, biz aerobika gimnastikasını son dövrlərdə inkişaf etdirməyə başlamışıq, ölkəmiz artıq 2019-cu ildə bu növ üzrə ilk dəfə olaraq Avropa Çempionatını təşkil edib. 2020-ci ildə isə Azərbaycan aerobika gimnastikası üzrə Dünya Yaş Qrupu yarışları və Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək” deyə, o, bildirib.
Daha sonra Olqa Kiseloviçova kurs iştirakçılarına anti-dopinqlə bağlı məlumat vermiş və imtahanlar haqqında təlimatlandırmışdır.
Kurs Braziliyadan olan ekspert Katia Lemos və aerobika gimanstikası üzrə Azərbaycan yığmasının Baş məşqçisi, ekspert Marian Kolev tərəfindən keçirilir. 12 noyabra qədər davam edəcək kurslarda Azərbaycan, Argentina, İran, Meksika, Moldova və Ukraynadan olan ümumilikdə 19 nəfər iştirak edir.
Nəzəri və təcrübi hissələrdən ibarət kurslar 2 dildə - ingilis və rus dillərində keçirilir.
Qeyd edək ki, ötən il Bakıda aerobika gimnastikası üzrə 1-ci dərəcəyə aid məşqçilik kursları təşkil edilmişdi.

Федерация гимнастики Азербайджана в очередной раз организовала тренерские курсы по аэробной гимнастике
07.11.2019
В Milli Gimnastika arenası (Национальная арена гимнастики) проходят тренерские курсы 2-го уровня по аэробной гимнастике Академии международной федерации гимнастики (FIG).
Открытие тренерских курсов по аэробной гимнастике, организованных Федерацией гимнастики Азербайджана во второй раз, состоялось 5 ноября с участием экспертов, тренеров и представителей Федерации.
На открытии руководитель курсов, эксперт Академии FIG, судья международной категории, член технического комитета по аэробной гимнастике Европейского союза гимнастики (UEG) Ольга Киселовикова предоставила участникам общую информацию о курсе.
Генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Нурлана Мамедзаде, поприветствовав экспертов и участников, рассказала о важном значении курсов.
Отметив, что аэробная гимнастика в Азербайджане развивается с 2013 года, Нурлана Мамедзаде подчеркнула, что страна уже принимает международные соревнования по данному виду гимнастики. “Несмотря на то, что аэробная гимнастика в нашей стране начала развиваться в последние годы, уже в 2019 году впервые в Азербайджане был организован Чемпионат Европы по этому виду. В 2020 году Азербайджан примет Всемирные соревнования среди возрастных групп и Чемпионат мира по аэробной гимнастике”, отметила она.
Затем Ольга Киселовикова рассказала участникам курса об антидопинге и проинструктировала их относительно экзаменов.
Курсы также проводят эксперт из Бразилии Катя Лемос и главный тренер сборной Азербайджана по аэробной гимнастике, эксперт Мариан Колев. В курсах, которые продлятся до 12 ноября, в общем принимают участие 19 тренеров из Азербайджана, Аргентины, Ирана, Мексики, Молдовы и Украины. Курсы, состоящие из теоретических и практических занятий, проходят на двух языках – английском и русском.
Отметим, что в прошлом году в Баку были организованы тренерские курсы первого уровня по аэробной гимнастике Академии Международной федерации гимнастики (FIG).