Bu gün Tokioda keçirilən batut gimnastikası üzrə Dünya Yaş Qrupları Yarışlarından daha bir sevindirici xəbər gəldi.
Bu dəfə tamblinq yarışlarında 11-12 yaşlı gimnastlar arasında ölkəmizi təmsil edən Aleksey Karataşov yarışların qızıl medalını qazandı. Təsnifat mərhələsində elə ilk pillədən finala vəsiqə qazanan Bakı Gimnastika Məktəbinin yetirməsi Aleksey, finalda da 62.700 xalla birinciliyi əldən buraxmadı.
Qalibin şərəfinə yeni istifadəyə verilmiş və Tokio-2020 Olimpiya Oyunları çərçivəsində gimnastika yarışlarının keçiriləcəyi Ariake Arenasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səslənib.

Today, there has been received another good news from the World Age Group Competitions in Trampoline Gymnastics held in Tokyo.
This time, Aleksey Karatashov, who represented our country among gymnasts aged 11&12, won the Gold medal in Tumbling events. Aleksey, a gymnast from Baku Gymnastics School, who reached the final by ranking 1st in the Qualification, did not miss the 1st place with 62,700 points in the Final.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was sounded in honor of the winner at the Ariake Arena, which was newly put into operation and where gymnastics events within the framework of Tokyo 2020 Olympic Games will be held.