Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığmasının Baş məşqçisi, AGF İcra Komitəsinin üzvü Mariana Vasileva yeniyetmə Nikaraqualı gimnastı son dərəcədə sevindirəcək bir hədiyyə edib.
Belə ki, Sofiya Estrada adlı gimnastın plastik şüşə və borulardan hazırlanmış alətlə məşq videosunu izlədikdən sonra M.Vasileva ona gerçək gimnastika alətləri hədiyyə etmək qərarına gəlib. Nikaraqualı gimnast qısa müddətdə çoxdan gözlədiyi və böyük həvəslə istifadə edəcəyi alətlərinə qovuşub.
Bununla bağlı Nikaraqua Olimpiya Komitəsinin internet səhifəsində dərc edilmiş məqaləni aşağıdakı şəkildə nəzərinizə çatdırırıq:
“Bir arzunun ardınca..
Gimnastımız Azərbaycandan hədiyyə aldı
Nikaraqua gimnastı Sofiya Estradaya, bu cümə axşamı, 30 iyul tarixində Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə Baş məşqçisi Mariana Vasileva tərəfindən bir dəst alət (ip, top, gürzlər, lent) və yarış geyimi hədiyyə edildi.
Hər şey Nikaraqua Gimnastika Federasiyasının Sofiyanın anasının köməyi ilə onlayn məşq üçün hazırladığı plastik şüşə və borulardan hazırlanmış gürzlərlə bağlı etdiyi paylaşımla başladı.
Həmçinin, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının İcra Komitəsinin üzvü olan Vasileva, bundan bir neçə dəqiqə sonra əlaqə saxlayaraq, məşq və yarış üçün bütün lazımi ləvazimatları hədiyyə etmək istədiyini bildirdi.
Nikaraqua Gimnastika Federasiyasının prezidenti Kenia Herrera Baş məşqçinin gimnastın öz xəyalını gerçəkləşdirməsini arzuladığını və bu səbəblə onu gimnastikanın yüksək səviyyədə olduğu Avrasiya ölkəsinə təlim-məşq toplanışına dəvət etmək imkanının olacağını bildirdi.
Əslən Siudad-Sandinodan olan 12 yaşlı idmançı elastikliyinə görə 7 yaşından baletlə məşğul olurdu. Bu ilin fevral ayında o, idmana aşiq olacağını düşünmədən öz bacarığını bədii gimnastikada sınamağa qərar verdi.
Aldığı hədiyyədən ruhlanan və layiqli gimnast olmaq üçün bütün gücü ilə məşq edən gimnastın arzusu Nikaraquanı qürurla təmsil etmək, beynəlxalq yarışlarda ölkəsinə qızıl medal qazandırmaqdır.”

Главный тренер сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике, член исполнительного комитета AGF, Мариана Василева, сделала подарок юной гимнастке из Никарагуа, который ее очень обрадовал.
Итак, посмотрев видео гимнастки по имени София Эстрада, где она тренировалась предметами, сделанных из пластиковых бутылок и труб, М.Василева решила подарить ей комплект настоящих предметов. Гимнастка из Никарагуа за короткое время получила свои предметы, о которых долго мечтала. Она с большим энтузиазмом будет использовать свои новые предметы.
В этой связи, внизу предлагаем Вашему вниманию статью, опубликованную на интернет-сайте Олимпийского комитета Никарагуа:
Вслед за желанием…
Наша гимнастка получила подарок от Азербайджана
В этот четверг, 30 июля, главный тренер Азербайджана по художественной гимнастике Марина Василева подарила комплект предметов (скакалка, мяч, булавы, лента) и соревновательный костюм гимнастке из Никарагуа, Софии Эстраде.
Все началось с того, что Федерации гимнастики Никарагуа, поделилась с видео, в котором были изображены булавы, изготовленные из пластиковых бутылок и труб с помощью матери Софии для онлайн-тренировки.
Василева, которая также является членом Исполнительного комитета Федерации гимнастики Азербайджана, через несколько минут после этого связалась и сказала, что хочет подарить гимнастке все необходимые предметы и принадлежности для тренировок и соревнований.
Президент Федерации гимнастики Никарагуа Кения Эррера заявила, что главный тренер хочет, чтобы гимнастка воплотила свою мечту в жизнь, и у нее будет возможность поехать на сборы в Евразию, где гимнастика находится на высоком уровне.
12-летняя спортсменка из Сьюдад-Сандино с 7 лет занималась балетом благодаря своей гибкости. В феврале этого года она решила попробовать свои силы в художественной гимнастике, не подозревая о том, что вскоре влюбится в этот вид спорта.
Желание спортсменки, которая воодушевлена полученным подарком, тренируется изо всех сил, чтобы стать хорошей гимнасткой, достойно представить Никарагуа и завоевать золотую медаль для своей страны на международных соревнованиях.