Bu gün, Çinin Putian şəhərində yekunlaşan akrobatika gimnastikası üzrə Dünya Yaş Qrupları Yarışlarında 12-18 və 13-19 yaş kateqoriyasında təmsil olunan Azərbaycan gimnastları 2 gümüş medal qazandılar.
Vətənə ilk gümüş medalı, qarışıq hərəkətlər üzrə final mərhələsində 27.650 xal toplamaqla 2-ci yeri əldə edən Azərbaycanın qarışıq cütlüyü, Nurcan Cabbarlı – Ağasif Rəhimov (12-18 yaş) gətirdilər. Birinci yerə sahiblənən Rusiya dueti (28.000) bizim cütlüyü yalnız 0.35 xalla qabaqladı. 3-cü yeri isə Böyük Britaniya və Qazaxıstan təmsilçiləri (27.350) bölüşdürdülər.
Qarışıq cütlüyün ardınca gümüş medala Seymur Cəfərov və Murad Əkpərovdan ibarət kişi cütlüyümüz (13-19 yaş) qarışıq hərəkətlərə görə 27.500 xal toplamaqla layiq görüldülər. 1-ci və 3-cü yerləri isə müvafiq olaraq Rusiya (28.050) və Böyük Britaniya (27.000) təmsilçiləri qazandılar.
Avropa Yaş Qrupları Yarışlarından sonra 6 ay ərzində, həm bürünc medal əldə etmiş qarışıq cütlüyümüz öz proqramlarını mükəmməlləşdirərək Azərbaycan akrobatika tarixində bu növ yarışlarda ilk dəfə olaraq yüksək nəticəyə nail oldu, həm də kişi cütlüyümüz 2-ci mövqeyini artıq daha yüksək yaş kateqoriyasında (bundan əvvəl 12-18 yaş qrupunda çıxış edirdilər) qoruyub saxladı.
Belə irimiqyaslı yarışda ilk dəfə çıxış edən Azərbaycanın digər qarışıq cütüyü Abdulla Əl-Məşayxi və Ruhidil Qurbanlı da yaxşı nəticə göstərdilər. Lakin qaydalara əsasən finalda hər ölkədən yalnız bir cütlüyün iştirakı mümkün olduğundan, təsnifat mərhələsində iki çıxışın yekununa əsasən 53.100 xal toplayan cütlüyümüz, öz yerini İspaniyaya verməli oldu.
Akrobatlarımızı, onların məşqçilərini və ümumilikdə gimnastika ictimaiyyətini beynəlxalq arenada qazandıqları bu böyük uğur münasibətilə təbrik edirik!

2 серебряные медали завоевали Азербайджанские акробаты на завершившемся сегодня Мировых Соревнованиях Возрастных Групп по акробатической гимнастике в городе Путянь (Китай), где страна была представлена в возрастных категориях 12-18 и 13-19 лет.
Первое “серебро” принесло стране, смешанная пара Азербайджана в составе Агасифа Рагимова и Нурджан Джаббарлы (12-18 лет), которая завоевала 2-ое место в финальном комбинированном упражнении, получив от судей 27.650 баллов. Ставший первым дуэт России (28.000), опередил нашу пару лишь на 0.35 балла. А 3-ее место поделили акробаты Великобритании и Казахстана (27.350).
Вслед за смешанной парой, “серебра” удостоилась мужская пара в составе Сеймура Джафарова и Мурада Акперова (возрастная категория 13-19 лет), которая набрала 27.500 баллов за комбинированное упражнение. 1-ое и 3-ее места заняли пары из России (28.050) и Великобритании (27.000) соответственно.
В течении 6 месяцев после Европейских Соревнований среди возрастных групп, как нашей смешанной паре, завоевавшей бронзовую медаль, удалось усовершенствовать свою программу и добиться лучшего результата, так и мужской паре успешно сохранить за собой 2-ое место уже в высшей возрастной категории (ранее выступали в возрастной категории 12-18 лет) на такого рода соревнованиях на мировом уровне впервые в истории азербайджанской акробатики.
Другая смешанная пара Азербайджана, в составе Абдуллы Аль-Мешайхи и Рухидил Гурбанлы, впервые выступившей на соревнованиях такого масштаба, также показала хороший результат. Набрав в сумме двух упражнений 53.100 баллов в квалификации, пара уступила свое место дуэту из Испании, так как согласно правилам, в финале от страны может участвовать лишь одна пара.
Поздравляем акробатов, их тренеров и всю гимнастическую общественность с блестящим успехом на международной арене.