Bakıda keçirilən Dünya Kuboku ölkədə batut və tamblinq gimnastikasının inkişafında əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Bunu gənclər və idman naziri Azad Rəhimov Bakıda keçirilən batut və tamblinq gimnastikası üzrə Dünya Kuboku yarışlarının açılış mərasimində çıxışında deyib.
Nazir qeyd edib ki, müasir dövrdə Azərbaycan beynəlxalq miqyasda bir idman dövləti kimi tanınır. Azərbaycan idmanının belə yüksəlişi dünya ictimaiyyətinin də diqqət mərkəzindədir:
"Elə bunun nəticəsidir ki, ölkəmiz çox nüfuzlu beynəlxalq yarışların keçirildiyi bir məkana çevrilib. Ölkəmizdə keçirilmiş I Avropa Oyunları, Ümümdünya Şahmat Olimpiadası, futbol üzrə 17 yaşlılar arasında Avropa çempionatı, “Formula-1” Avropa Qran-Prisi, dünya və Avropa çempionatları və digər beynəlxalq turnirlər müasir tələblər baxımından yüksək səviyyədə təşkil edilir. Məhz buna görə beynəlxalq idman qurumları mütəmadi olaraq belə tədbirlərin vətənimizdə keçirilməsinə böyük etimad göstərirlər. Bu etimadı doğrultmaq üçün biz ölkə başçısı, Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət və rəhbərliyi ilə üzərimizə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlməyə çalışırıq".
A.Rəhimov vurğulayıb ki, beynəlxalq yarışların ölkəmizdə təhlükəsiz, ədalətli prinsiplər əsasında keçirilməsi idmanın sərhədsiz, geniş coğrafiyaya malik olmasını bir daha önə çəkib: "Elə bunun nəticəsidir ki, 2017-ci ildə IV İslam Həmrəyliyi Oyunları, batut və tamblinq gimnastikası üzrə Dünya Kuboku kimi reytinqli yarışların da vətənimizdə keçirilməsinə etimad göstərilib. Əminəm ki, bu yarışların da yüksək səviyyədə keçirilməsinə nail olacağıq".
Nazir bildirib ki, batut və tamblinq gimnastikası idman növü dünyada, o cümlədən ölkəmizdə çox sevilən, böyük tamaşaçı kütləsi toplayan idman növüdür:
"Xüsusilə qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, millət vəkili Mehriban Əliyeva Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçildikdən sonra bütün gimnastika idman növlərinə, o cümlədən batut və tamblinq gimnastikasına diqqət və maraq xeyli artıb və bunun nəticəsində bütün tədbirlər yüksək səviyyədə təşkil olunur və idman bayramına çevrilir. Fürsətdən istifadə edərək Azərbaycan idmanına göstərdikləri diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbəri cənab İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya idman ictimaiyyəti adından dərin minnətdarlığımı bildirirəm".
A.Rəhimov xatırladıb ki, 2013-cü ildən ölkəmizdə inkişaf etməyə başlayan batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku ikinci dəfədir Azərbaycanda təşkil edilir: "Tamblinq üzrə Dünya Kubokuna isə ilk dəfədir ev sahibliyi edirik. Belə mötəbər yarışların respublikamızda keçirilməsinə etimad göstərdiklərinə görə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə təşəkkür edirəm. Dünyanın 15 ölkəsinin idmançılarının qatıldığı bu yarışlar, şübhəsiz ki, Azərbaycanda bu idman növlərinin inkişafında və təbliğində əhəmiyyətli rol oynayacaq, idmançılarımızın təcrübə toplamalarına münbit şərait yaradacaq. Əminəm ki, yarışları izləməyə gəlmiş tamaşaçı və azarkeşlər üçün də bu tədbirlər unudulmaz hadisə kimi yaddaşlarda qalacaq".
Gənclər və idman naziri ümid etdiyini bildirib ki, Dünya Kubokunda öz qüvvələrini sınayan idmançılar noyabrın 9-dan 19-dək Bolqarıstanın Sofiya şəhərində keçiriləcək dünya çempionatında və dünya yaş qrupları yarışlarında öz bacarıqlarını nümayiş etdirəcəklər: "Hər bir idmançıya layiqli mübarizə aparmağı və qələbə əldə etməyi arzulayıram".

Проводимый в Баку Кубок мира FIG по прыжкам на батуте и тамблингу сыграет важную роль в развитии этих видов гимнастики.
Об этом министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов сказал, выступая в субботу на церемонии открытия Кубка мира FIG по прыжкам на батуте и тамблингу.
Министр отметил, что сегодня Азербайджан известен в международном масштабе как спортивное государство. Развитие азербайджанского спорта находится в центре внимания мировой общественности.
«В результате Азербайджан стал местом проведения очень престижных международных соревнований. Проведенные в стране первые Европейские игры, Всемирная шахматная олимпиада, Чемпионат Европы по футболу среди юношей до 17 лет, Гран-при Европы Формула 1, чемпионаты мира и Европы и другие международные турниры с точки зрения современных требований организуются на высоком уровне. Именно поэтому международные спортивные структуры всегда с большим доверием относятся к проведению этих мероприятий в нашей стране. Чтобы оправдать это доверие, мы под руководством и пристальным вниманием президента Национального олимпийского комитета Ильхама Алиева стараемся достойно справиться с возложенными на нас обязанностями», - сказал министр.
По его словам, проведение международных соревнований в Азербайджане в условиях безопасности по принципам справедливости еще раз показывает, что география спорта широка и безгранична. «Именно поэтому Азербайджану было оказано доверие провести в 2017 году IV Исламские игры солидарности и такие рейтинговые соревнования, как Кубок мира по прыжкам на батуте и тамблингу. Уверен, что мы проведем эти соревнования на высоком уровне», - сказал Рагимов.
Министр отметил, что прыжки на батуте и тамблинг – это гимнастический вид спорта, который любят в мире, в том числе и в Азербайджане, и который собирает большую зрительскую аудиторию.
«Особо хочу отметить, что после того, как Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, депутат Мехрибан Алиева была избрана президентом Национальной федерации гимнастики, внимание и интерес ко всем видам гимнастики, в том числе прыжкам на батуте и тамблингу, заметно вырос, благодаря этому все мероприятия организуются на высоком уровне, превращаясь в спортивный праздник. Пользуясь возможностью, от имени спортивной общественности выражаю глубокую признательность главе государства Ильхаму Алиеву и Первой леди Мехрибан Алиевой за внимание и заботу об азербайджанском спорте», - сказал министр.
Азад Рагимов напомнил, что в Азербайджане уже второй раз организуется Кубок мира по прыжкам на батуте, которые как гимнастическая дисциплина начали развиваться в стране с 2013 года.
«А Кубок мира по тамблингу в нашей стране является дебютным. Выражаю признательность руководству Международной федерации гимнастики за оказанное Азербайджану доверие в проведении столь престижных соревнований. Эти соревнования, в которых будут участвовать спортсмены из 15 стран, несомненно, сыграют важную роль в развитии и пропаганде этих видов спорта в Азербайджане, создадут благоприятные условия для накопления опыта нашими спортсменами. Уверен, что зрители и болельщики, которые придут смотреть соревнования, запомнят эти мероприятия как незабываемое событие», - сказал Азад Рагимов.
Министр молодежи и спорта выразил надежду, что спортсмены, которые испытают свои силы на Кубке мира, продемонстрируют свои умения и на чемпионате мира, и в соревнованиях первенства мира среди возрастных групп, которые с 9 по 19 ноября пройдут в Софии.