Bu gün Bakıda Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Şurasının illik iclası öz işinə başlayıb.
Tədbirin açılışında çıxış edən FIG-in prezidenti Morinari Vatanabe gimnastika ictimaiyyəti adından qonaqları salamlayaraq, tədbirin keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin (MOK) vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadəyə öz minnətdarlığını bildirib.
"Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bir sıra dünya çempionatları, dünya kubokları və bir çox beynəlxalq yarışlar təşkil edib və bu sahədə böyük uğurlar qazanıb", - deyə FIG-nin prezidenti bildirib.
Vatanabe FIG-nin Şura iclasının yaxşı nəticələr verəcəyini əminliklə ifadə edib.
O, həmçinin Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbovun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, onun gimnastika ictimaiyyətində mühüm üzvlərdən biri olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən, MOK-un vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə öz növbəsində Azərbaycanın gimnastikanın inkişafı sahəsində zəngin tarixə malik olduğunu vurğulayıb.
O, ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın eyni zamanda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti olduğunu da bildirib.
"İdman ölkəmiz üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında idmanın inkişafı ölkənin əsas prioritetlərindən birinə çevrilib", - deyə Hüseynzadə qeyd edib.
MOK-un vitse-prezidenti son illərdə Azərbaycanda idmanın inkişafına təkan verən bir çox mühüm idman tədbirlərinin keçirildiyini, həmçinin dünya səviyyəli idman yarışlarının təşkili üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edib.

Выступая на открытии мероприятия, президент FIG Моринари Ватанабе приветствовал гостей в Баку и от имени гимнастического общества и выразил благодарность вице-президенту Олимпийского комитета Азербайджана Чингизу Гусейнзаде за поддержку в проведении Совета FIG.
"Федерация гимнастики Азербайджана организовала мировые чемпионаты, кубки мира и множество соревнований и встреч FIG, достигнув значительных успехов в этой сфере", - отметил президент FIG.
Ватанабе выразил уверенность, что работа Совета FIG принесет хорошие результаты.
Он также высоко оценил деятельность генерального секретаря Федерации гимнастики Азербайджана Фарида Гаибова, отметив, что он является одним из важных членов общества гимнастики.
Выступая на мероприятии, Вице-президент Олимпийского Комитета Азербайджана Чингиз Гусейнзаде в свою очередь отметил, что у Азербайджана богатая история в сфере развития гимнастики.
Он сказал что Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева является президентом Федерации гимнастики страны.
"Спорт имеет большое значение для нашей страны. Под руководством Президента Азербайджана Ильхама Алиева, развитие спорта превратилось в один из важнейших приоритетов страны", - сказал Гусейнзаде.
Вице-президент Олимпийского комитета отметил, что за последние годы в Азербайджане проводилось множество важных спортивных мероприятий, которые продемонстрировали искреннюю приверженность страны к развитию спорта, а также наличие потенциала для проведения спортивных соревнований мирового уровня.